کمک آموزشی زبان انگلیسی

راه های تقویت لیسنینگ (listening) انگلیسی: ✔️ نکته های مهم

تقویت مهارت شنیداری در زبان انگلیسی به دشواری کار کردن بر روی مهارت های نوشتاری یا مکالمه ای نیست. رمز اصلی موفقیت در تقویت لیسنینگ زبان انگلیسی تمرین و استمرار مداوم است. تنها چاره آن است که مدام خود را در معرض صوت های مختلف انگلیسی قرار دهید تا زمانی که گوشتان به آهنگ زبان انگلیسی عادت کرده باشد.

در این مقاله قصد داریم نکاتی را که در این مسیر می توانند برای شما کمک کننده باشند گوشزد کنیم:

برای تقویت لیسنینگ زیاد صبر ندهید!

شاید اگر اول راه زبان آموزی هستید و هنوز با شکل ساده افعال to be یا حال و احوال کردن معمولی در زبان انگلیسی سر و کله می زنید، تصورتان این باشد که نیازی نیست از همین حالا خودتان را نگران مهارت شنیداری زبان کنید. ولی باید بگوییم که کاملا در اشتباه هستید. هیچ زمانی زیاد زود نیست، در اصل شاید دیر هم باشد!

باید گوش شما به ریتم و ملودی و افت و خیزهای زبان انگلیسی عادت کند تا در نهایت گوش دادن و درک کردن همزمان برای شما راحت تر باشد. در مرحله های اولیه، تماشا کردن مداوم فیلم های انگلیسی خیلی کمک کننده است. فقط با هدف سرگرم شدن هفته ای چند تا فیلم سینمایی انگلیسی زبان ببینید یا اینکه مدام سریال تماشا کنید. هم سرگرم می شوید و هم کم کم خودتان را برای مرحله های بعدی آماده می کنید.

عادت کردن به آهنگ زبان انگلیسهی از این نظر مهم است که گاهی حتی افرادی که دارای دانش لغات بسیار عالی در زبان انگلیسی هستند و به راحتی متن های انگلیسی را می فهمند از فهمیدن صوت های انگلیسی عاجز هستند. چون هنوز به ریتم این زبان عادت نکرده اند تشخیص دادن واحدهای معنایی هنگام شنیدن برای آن ها بسیار دشوار است. پس اگر از همین الان روی این قسمت کار کنید یک قدم جلوتر هستید.

تقویت لیسنینگ به دانش لغات خوب نیاز دارد!

به هر حال حتی اگر بخواهید فقط موضوع کلی صحبت های فردی انگلیسی زبان را تشخیص بدهید باید دست کم در حد 50 درصد با لغات انتخابی و ساختارهای گرامری که استفاده می کند آشنا باشید. بنابراین همیشه برنامه ای برای بالا بردان دانش لغات و تقویت گرامر خود در نظر داشته باشید.

به شما پیشنهاد می کنیم که مقاله های زیر را نیز مطالعه کنید:

افزایش دانش لغات در زبان انگلیسی

راه های تقویت گرامر زبان انگلیسی

بهتر است خواندن و گوش دادن همزمان باشد

تصور کنید که از دو مرحله اولیه عبور کرده اید: گوشتان به خوبی به زبان عادت کرده و دانش زبانی به نسبت خوبی نیز دارید ولی هنوز نمی توانید به خوبی مکالمه های انگلیسی را درک کنید. در مرحله بعد بهتر است که سعی کنید دو مهارت خواندن و شنیدن را با هم مخلوط کنید.

سعی کنید متن تایپ شده پادکست ها را پیدا کنید یا اینکه فیلم های انگلیسی زبان را با زیرنویس انگلیسی برای خودتان پخش کنید. انجام این کار به تدریج ذهن شما را به نحوی آماده می کند که در قدم بعدی در مسیر تقویت لیسنینگ خود بتوانید بدون استفاده از متن همه چیز را درک کنید.

improve listening

تقویت لیسنینگ انگلیسی می تواند آگاهانه یا غیرآگاهانه باشد

تقویت لیسنینگ به شکل آگاهانه زمانی است که یک فایل صوتی خاصی را انتخاب می کنید و درک کامل آن را هدف خود قرار می دهید. در چنین حالتی باید به این فایل بارهای متعدد گوش دهید و سعی کنید لغات و ساختارهای جدیدی را در آن ها بیابید. بار اول به آن گوش می دهید که ببینید چه قدر می فهمید. بار دوم سعی می کنید جزئی تر باشید و لغت های جدید را نیز یاد بگیرید. سپس در طول هفته با تکرار کردن مداوم فایل سعی می کنید همه چیز را بفهمید.

در عوض تقویت لیسنینگ به شکل ناخودآگاه زمانی است که مدام خود را فضایی قرار می دهید که می توانید صحبت کردن به زبان انگلیسی را بشنوید: مدام فیلم می بینید، وقت شستن ظرف ها یک پادکست برای خودتان پخش می کنید، به محیط هایی می روید که انگلیسی زبان ها در آن حضور دارند. در اینجا فقط اینکه به صورت تکه تکه بخش هایی را بفهمید و موضوع کلی را بفهمید بیشتر مهم است.

برای تقویت مهارت شنیداری بهتر است که هر دو شیوه را در پیش بگیرید ولی همیشه برای هر کدام منابعی را انتخاب کنید که واقعا به آن ها علاقه دارید وگرنه فورا خسته و تسلیم می شوید.

منابع خود را متنوع انتخاب کنید!

به این فکر کنید که زبان فارسی تا چه اندازه لهجه ها و گویش های مختلفی را در خود نگه داشته است. مهم نیست که شما اهل کجا باشید در اکثر مواقع می توانید حرف های بقیه هموطنان با لهجه های مختلف را بفهمید. غیر از این است؟ از شما انتظار می رود که همین مهارت را هنگام استفاده از زبان انگلیسی داشته باشید. به هر حال لهجه ها و گویش ها در زبان انگلیسی نیز کم نیستند. پس سعی کنید که منابع متنوعی را در برنامه تان قرار دهید.

حتی در آزمون های استانداردی مانند آیلتس نیز برای بخش شنیداری صرفا از یک لهجه خاص استفاده نمی شود. ممکن است که در طول امتحان با انواع مختلفی از گویش های انگلیسی مواجه شوید.

باید روزانه تلاش کنید!

زمانی که مسیر تقویت لیسنینگ را شروع کردید وقفه های طولانی به هیچ وجه مجاز نیست. باید حتما حتی به مدت ده دقیقه هم که شده به چیزی گوش دهید. استمرار خیلی مهم است! وگرنه راه به هیچ جا نخواهید برد.

از کجا پادکست پیدا کنیم؟

فقط کافی است در برنامه گوگل اپ کلمه podcast را سرچ کنید. لیست طولانی از برنامه های مختلفی که در برگیرنده پادکست های مختلف هستند در اختیار شما قرارمی گیرد. یکی از برنامه های خوبی که تعداد زیادی پادکست در ژانرهای مختلف را به شکل رایگان در اختیار شما قرار می دهد podbean است. کافی است دسته بندی های مختلف این برنامه ها را چک کنید تا پادکستی که با روحیه تان سازگار می باشد را بیابید.

1/5 - (1 امتیاز)
موسسه گاما شیراز

مژده آتش آب پرور

دانشجوی کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی و علاقه مند به هر چیزی که مرتبط با دنیای زبان انگلیسی باشد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *