کمک آموزشی زبان انگلیسی

یادگیری انگلیسی با فیلم و سریال: 🎬📽️ معرفی شیوه های موثر یادگیری زبان با فیلم

اگر بگوییم که یادگیری انگلیسی با فیلم و سریال سرگرم کننده ترین و در عین حال موثرترین شیوه یادگیری زبان است، اغراق نکرده ایم. البته اگر هدف شما بهتر کردن سطح عمومی زبانتان برای استفاده از آن در مکالمه ها و موقعیت های معمولی زندگی هستید. قطعا برای یادگیری زبان برای استفاده در سطح های آکادمیک راه های دیگری پیش روی شما قرار دارد.

هدف ما از تهیه این مقاله آن است که بگوییم چرا باید برای یادگیری انگلیسی به سراغ فیلم ها و سریال های انگلیسی زبان بروید و از همه مهم تر چه شیوه ای برای کسب نتیجه بهتر در پیش بگیرید! پس با ما همراه باشید.

یادگیری انگلیسی با فیلم و سریال: چرا؟

watching movies

زبان را از روی یک دنیای شبیه سازی دنیای واقعی یاد می گیرید

تماشای فیلم و سریال این موقعیت را برای شما فراهم می آورد که با تماشای یک دنیای خیالی که بازسازی از دنیای واقعی است به درک صحیحی از این برسید که زبان در موقعیت های مختلف اجتماعی به چه شکل عمل می کند. مثل اینکه برای هر شرایطی استفاده از چه جمله ها و عبارت هایی مناسب هستند.

گذشته از این هر فردی مناسب با طبقه اجتماعی اش ممکن است گنجینه لغات و تلفظ مخصوصی داشته باشد. با تماشای فیلم و سریال های انگلیسی زبان می توانید بفهمید که این وجه تمایز میان افراد چیست.

بنابراین دنیای خیالی فیلم و سریال ها منبعی موثق برای کپی برداری انگلیسی صحیح است.

با فرهنگ کشورهای انگلیسی زبان آشنا می شنوید

با تماشای فیلم و سریال های انگلیسی زبان با فرهنگی که شکل دهنده زبان است بهتر آشنا می شوید. بسیاری از اصطلاحات انگلیسی برگرفته از فرهنگ عام مردم انگلیسی زبان است. داشتن درک معقولانه ای از فرهنگ مردم انگلیسی برای درک بهتر زبان انگلیسی به شما کمک می کند.

می توانید به درک صحیحی از لهجه مورد علاقه تان برسید

به لهجه آمریکایی علاقه هستید یا لهجه بریتانیایی؟ فقط کافی است فیلم و سریال های هر یک از این کشورها را پخش کنید تا با مجموعه ای گرانبها و بی انتها از نحوه تلفظ صحیح در هر یک از این لهجه ها آشنا شوید.

به شکل ناخودآگاه انگلیسی یاد می گیرید

حتی اگر هم به شکل فعال فیلم و سریال ها را برای یادگیری انگلیسی تماشا نکنید، غیرممکن است که در معرض آن قرار بگیرید و چیزی یاد نگیرید. حتی بی انگیزه ترین تماشاگری که فقط برای سرگرمی فیلم می بیند و نه یادگیری زبان، در نهایت تعدادی از کلمات و اصطلاحات پرکاربرد را به شکل ناخودآگاه به خاطر می سپارد. تماشای فیلم و سریال وسیله ای است که به شکل طبیعی و تدریجی انگلیسی فراگرفت. وقتی این استمرار در کنار تلاشی آگاهانه برای یادگیری زبان باشد سرعت شما بالاتر هم خواهد رفت.

به شما قول می دهیم که با تماشای مستمر فیلم و سریال روزی خود را در حالی پیدا می کنید که در حال استفاده از اصطلاحی هستید که حتی روحتان خبر ندارد از کجا یاد گرفته اید! ذهن شما زمانی که انتظارش را ندارید اطلاعات غیرمترقبه ای را برای شما جذب می کند!

یادگیری انگلیسی با فیلم و سریال: چگونه؟

بهتر است که الان به بحث اصلی “چگونه” برسیم. در ادامه بعضی از مهم ترین نکاتی را که هنگام یادگیری انگلیسی با فیلم و سریال باید در نظر داشته باشید برای شما جمع آوری کرده ایم.

learn english with movies

از زیرنویس ها به شکل صحیحی استفاده کنید

نحوه بهره گرفتن از زیرنویس ها تا حد زیادی وابسته به سطح زبان انگلیسی شماست:

در سطح های ابتدایی بهتر است که از زیرنویس های فارسی زبان استفاده کنید. در این سطح لازم نیست که سعی کنید همه چیز را بفهمید. همین که یکسری از عبارت ها و اصطلاح های پرکاربرد را به ذهن بسپارید، گوش خود را به شنیدن آهنگ زبان انگلیسی عادت بدهید و شیوه استفاده از ساختارهای گرامری ساده را عملی ببینید، کافی است. برای سطح های ابتدایی کمیت خیلی مهم تر از کیفیت است: تا جایی که وقت به شما اجازه می دهد فیلم ببینید. هر چه بیشتر بهتر.

در سطح های متوسط وقت آن رسیده که به سراغ زیرنویس انگلیسی بروید و قید زیرنویس های فارسی را بزنید! این کار اوایل کار کمی برای شما ضدحال خواهد بود! شما نمی توانید زیرنویس های انگلیسی را به سرعت زیرنویس های فارسی بخوانید. همچنین با لغات ناآشنا و ترکیب های گرامری پیچیده ای بر می خورید که درک شما را از آنچه می بینید کاهش خواهند داد.

در این مرحله شما دارید سعی می کنید که بفهمید که وقتی یکه و تنها و بدون کمک یک در موقعیت کاملا انگلیسی زبان قرار گرفته باشید تا چه حد می توانید از پس خودتان بربیایید. پس ناامید نشوید و زیرنویس را به فارسی تغییر ندهید. مهارت های بقای خود را به خوبی بسنجید.

بهتر است که در دیکشنری و گوگل کنار دست شما باشد که هر جا چیزی درک شما را به طور کامل از بین می برد بتوانید آن را چک کنید.

اگر نمی خواهید مزه فیلم و سریال را برای خودتان از بین ببرید و حوصله خوبی هم دارید پیشنهاد می کنیم اول یک دور فیلم یا سریال موردنظر را با زیرنویس فارسی ببینید. بعد از گذشت از این مرحله سرگرمی و رسیدن به درک خوبی از داستان به زیرنویس انگلیسی سوییچ کرده و سعی کنید عبارات و نکات گرامری مهم را یاد بگیرید. حتی می توانید با استفاده از تکنیک سایه صحنه های مورد علاقه تان را بازسازی کنید!

در سطح های پیشرفته دو راه پیش روی شماست. اینکه کدام یک را انتخاب کنید به شکل زیادی بستگی به حال و حوصله و زمان شما دارد:

راه اول: بار اول فیلم را بدون هیچ زیرنویسی ببینید و سعی کنید همه چیز را بفهمید. زبان آموزان سطح پیشرفته در چنین موقعیت هایی قادر هستند دست کم هشتاد تا نود درصد اطلاعات موجود را به خوبی بفهمند. سپس فیلم را یک بار دیگر با زیرنویس انگلیسی پلی کنید و سعی کنید هر آنچه را که نفهمیده اید یاد بگیرید.

راه دوم: اگر حوصله تان نمی شود هر فیلمی را دوبار ببینید می توانید از همان اول زیرنویس انگلیسی را فعال کنید ولی در عوض تا وقتی کاملا لازم نشده آن ها را نخوانید. اول سعی کنید خودتان هر صحنه را بفهمید اگر جایی به مشکل برخورد کردید آن وقت از زیرنویس های انگلیسی کمک بگیرید.

حواستان باشد که در این مرحله کیفیت مهم تر از کمیت است. سعی کنید به درک بهتری از یک فیلم خاص برسید به جای اینکه فیلم های متعددی را نگاه کنید.

در انتخاب فیلم دقت کنید

در شرایط ایده آل باید فیلمی انتخاب کنید که مناسب سطح زبان شما باشد. به طور کلی انیمیشن های انگلیسی برای سطح های ابتدایی انتخاب خیلی خوبی هستند. در انیمیشن ها از لغات ساده و محدودی استفاده می شود و خبری از گرامرهای گیج کننده نیست.

برای سطح متوسط و بالاتر انتخاب یک فیلم درست چندان کار ساده ای نیست ولی می توانید با یک سرچ در گوگل لیستی از فیلم هایی را که بنابرگفته بقیه مناسب سطح خاصی هستند انتخاب کنید.

علارغم هر آنچه که گفته شد استفاده از هر شیوه یادگیری زبان تا حد زیادی نتیجه آزمون و خطای فرد است. می توانید با الهام از آنچه که در این مقاله گفته شده است شیوه ای را در پیش بگیرید که بیشتر با شخصیت و نحوه یادگیری شما همخوان است.

به شما پیشنهاد می کنیم که مقاله های زیر را که موضوع تقریبا مشابهی دارند مطالعه کنید:

یاد گرفتن انگلیسی با آهنگ گوش دادن

چه طور کتاب انگلیسی بخوانیم

لطفا امتیاز بدید
موسسه گاما شیراز

مژده آتش آب پرور

دانشجوی کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی و علاقه مند به هر چیزی که مرتبط با دنیای زبان انگلیسی باشد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *