کمک آموزشی زبان انگلیسی

جبران معدل پایین با نمره GRE بالا، حقیقت یا افسانه؟ 🎓

ممکن است بارها شنیده باشید که گفته می شود اگر معدل پایینی داشته باشد یکی از راه های جبران معدل پایین کسب نمره بالا در آزمون GRE است. اگر سر و کارتان به این مقاله رسیده به دنبال آن است که بدانید آیا این موضوع افسانه است یا حقیقت. سعی ما بر این است که از جنبه های مختلف جواب این پرسش را بررسی کنیم.

پس بگذارید همان اول کار در غالب یک جمله کوتاه به سوال “آیا می توان با نمره بالای  GRE معدل پایین را پوشش داد؟” جواب بدهیم و بعد به شکل گسترده به توضیح آن بپردازیم. هم بله و هم خیر، در حقیقت بستگی دارد.

جبران معدل پایین با نمره GRE امکان پذیر است؟

همان طور که در بالا مطرح کردیم جواب به این سوال به فاکتورهای متعددی وابسته است. در بعضی از موارد امکان جبران معدل با نمره بالای GRE فراهم است و در بعضی از موارد هم نه. حتی نمره بالای GRE هم نمی تواند کاری از پیش ببرد. مهم ترین عامل اثرگذار در این زمینه سیاست دانشگاه درباره آزمون جی آر ای است.

سیاست دانشگاه ها درخصوص معدل و نمره جی آر ای

مهم ترین فاکتور مورد نظر در این معادله سیاست دانشگاه ها برای رشته های مختلف مقاطع تحصیلی بالاتر است. به همین دلیل است که باید کاری کنید که دستتان برای خواندن وبسایت دانشگاه ها راه بیفتد. لیستی از دانشگاه هایی که قصد دارید برای آن ها تقاضانامه بفرستید تهیه کنید و در قسمت های مختلف وبسایت های دانشکده مربوط به رشته تان به دنبال اطلاعات مورد نظر بگردید. معمولا می توانید جواب سوال خود را در قسمت های admission requirements یا frequently asked questions ببینید.

وقتی که خودتان دست به جست و جو بزنید فورا پی می برید که اوضاع از چه قرار است ولی به طور کلی دانشگاه ها از نظر مواجهه با معدل و نمره جی آر ای در چند دسته مختلف قرار می گیرند:

  • بعضی از دانشگاه ها ممکن است هم برای معدل و هم نمره جی آر ای سقف خاصی داشته باشند و نمره هایی را که از سطح خاصی پایین تر هستند قبول نکنند.
  • بعضی از دانشگاه به وضوح اعلام می کنند که نیازی به نمره جی آر ای ندارند و حتی اگر نمره تان را هم ارسال کنید مورد بررسی قرار نمی گیرد.
  • دسته ای از دانشگاه نمره آزمون جی آر ای را در گروه مدارک اختیاری قرار می دهند که می تواند نقشی مثبت در روند پذیرش فرد ایفا کند ولی نبودنش دقیقا به معنای رد شدن نیست.
  • گروهی از دانشگاه ها نیز سقف خاصی را برای معدل و نمره جی آر ای در نظر نگرفته اند ولی در وبسایت خود اعلام می کنند که نمره متوسط پذیرفته شده های سال های قبل به چه شکل است تا شما بتوانید مقایسه کنید که چه قدر شانس دارید.

بنابراین اگر دانشگاه شما نیازی به نمره جی آر ای نداشته باشد یا اینکه سقف خاصی را برای نمره ها در نظر گرفته و جای هیچ چانه ای را باقی نگذاشته باشد احتمال اینکه بتوانید از طریق نمره جی آر ای بالا دست به جبران معدل بزنید وجود ندارد.

ولی زمانی که سقف خاصی وجود نداشته باشد یا مدرک جی آر ای یک نکته مثبت اختیاری باشد نمره جی آر ای واقعا می توانند نقش بزرگی ایفا کند. در کل نمره جی آر ای از مواردی است که شاید بهتر از معدل نشان می دهد که تا چه اندازه آماده رویارویی با درس های سخت مقاطع ارشد و دکترا را هستید. ضمن اینکه گاهی بین دو متقاضی که از نظر سابقه و عملکرد کاملا مشابه هستند نمره جی آر ای معیاری می شود برای وجه تمایز بین دو نفر که مشخص می کند چه کسی می تواند پذیرش بگیرد یا کمک مالی دریافت کند.

gre

 فقط به نمره جی آر ای اکتفا نکنید!

اگر واقعا فکر می کنید که معدلتان ممکن است برایتان دردسر درست کند برای رفع خطر فقط به نمره جی آر ای اکتفا نکنید. درست است که اگر دانشگاه نمره جی آر ای را قبول کند فرصت خوبی برای شما فراهم می شود تا معدل پایینتان را جبران کنید ولی سعی کنید گزینه های دیگری را هم در نظر داشته باشید.

ممکن است از خودتان بپرسید که گزینه های مورد نظر چه مواردی می توانند باشند؟

موارد زیر از دیگر عواملی هستند که می توانند برای جبران معدل پایین به کمکتان بیایند:

  • نوشتن نامه توضیح: اگر معدل پایین شما در نتیجه یک دوره مشکلات شخصی که از کنترل شما خارج بوده اند رخ داده ممکن است بتوانید که با نوشتن نامه ای جداگانه درباره علت این امر توضیح دهید. البته قبل از نوشتن چنین نامه ای باید با مکاتبه با دانشگاه اطمینان حاصل کنید که انجام چنین کاری اشکال ندارد. چنین نامه ای به خصوص زمانی به درد می خورد که در بازه زمانی خاصی با افت تحصیلی قابل توجهی مواجه شده باشید که به شکل واضح در ریز نمره هایتان خودش را نشان می دهد. باید خلاصه و مفید در نامه خود درباره این شرایط توضیح دهید و سعی کنید خودتان را توجیح کنید.
  • دریافت نامه های رفرنس خوب: به خصوص اگر برای دوره ای تحقیقی درخواست پذیرش می دهید دریافت یک recommendation letter از سوی استادی که به خوبی شما را می شناسد و می تواند درباره روحیه علم جویی و تحقیق گری شما صحبت کند تاثیر مثبتی به جای می گذارد.
  • سوابق کاری: گذراندن دوره های کارآموزی یا مرتبط یا کسب تجربه کاری در رشته کاری تان هم می تواند یکی از نکته هایی باشد که برای جبران معدل پایین بهتان کمک کند.

مقاله های مرتبط:

📚🎓 نمره خوب آزمون GRE

🎓📚 توضیح سیستم نمره دهی آزمون GRE

لطفا امتیاز بدید
موسسه گاما شیراز

مژده آتش آب پرور

دانشجوی کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی و علاقه مند به هر چیزی که مرتبط با دنیای زبان انگلیسی باشد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا