کمک آموزشی زبان انگلیسی

اهمیت گرامر در آزمون آیلتس: بررسی نحوه سنجش گرامر در هر چهار مهارت

احتمالا دو سوال اساسی شما را به این مقاله کشانده است:

  • گرامر برای آزمون آیلتس مهم است؟
  • میزان اهمیت گرامر در آزمون آیلتس چه قدر است؟

جواب به سوال اول کاملا سرراست است و حتی نیازی نیست که بخواهیم به آن اشاره کنیم. قاعدتا بدون گرامر یک زبان جریانی از کلمات بی مفهوم که به زمان و مکان خاصی اشاره نمی کنند، نیست. برای استفاده از یک زبان حتما باید بتوانید بازده مفهوم داری داشته باشید که بدون گرامر غیرممکن است.

سوال اصلی اما این است که آشنایی با قوانین گرامری تا چه اندازه برای کسب نمره ای خوب در آزمون آیلتس مهم است. این پرسشی اصلی است که قصد داریم در این مقاله از جنبه های مختلف به بررسی آن بپردازیم. با ما همراه باشید!

قبل از هر چیزی اجازه بدهید که خیالتان را راحت کنیم: بدون داشتن درک صحیحی از قوانین گرامری تا حدی پیچیده انگلیسی برای بیان  و درک مفهوم های مختلف کسب بند بالاتر از شش در آزمون آیلتس تقریبا غیرممکن است.

درست است که هیچ بخش به خصوصی به شکل انحصاری برای سنجش دانش گرامری متقاضیان طراحی نشده، ولی برای داشتن عملکردی مناسب در هر چهار مهارت آشنایی با قواعد دستور زبانی مورد نیاز است. هر چند که تاثیر آن در مهارت های مختلف به یک اندازه نیست. به طور کلی برای بخش هال speaking و writing نیاز بیشتری به گرامر است تا بخش های reading و listening. با این وجود این به این معنا نیست که گرامر اصلا برای این مهارت ها نیاز نیست، بلکه در مواردی پاسخ به بعضی از سوالات شنیداری و خواندن به طور کل وابسته به دانش گرامری متقاضی است.

ielts grammar
گرامر در آزمون آیلتس

میزان تاثیر گرامر در بخش های speaking و writing آیلتس

برای اینکه مشخص کنیم که تا چه اندازه گرامر برای بخش های نوشتاری و مکالمه مهم می باشد، بهتر است که اول نگاهی داشته باشیم که نمره تخصیص داده شده به این بخش های براساس چه معیارهایی است.

چهار معیار مهم برای مهارت speaking در نظر گرفته شده است:

  • Fluency and coherence
  • Lexical resource
  • Grammatical range and accuracy
  • Fluency

بر همین اساس برای مهارت writing نیز چهار معیار در نظر گرفته شده است:

  • Task response
  • Coherence and cohesion
  • Lexical resources
  • Grammatical range and accuracy

بنابراین همان طور که می بینید برای هر دو مهارت برای grammatical range and accuracy نمره ای جداگانه اختصاص داده شده که تقریبا 25 درصد نمره نهایی را برای هر دو مهارت دربر می گیرد. بنابراین برای کسب بندی قابل قبول هم استفاده از گستره قابل توجهی از قوانین گرامری و هم به کار گیری صحیح آن ها مهم است.

ضروری است که بتوانید برای هر دو مهارت از زمان های فعلی متعدد و جملاتی با ساختارهای مختلف (ساده، ترکیبی، پیچیده) استفاده کنید و طرز استفاده صحیح از علائم نگارشی را بدانید.

میزان تاثیر در بخش های listening و reading

تاثیر گرامر در آزمون آیلتس برای مهارت های شنیداری و خواندن به سرراستی مکالمه و نوشتن نیست. به شکل واضحی نمره خاصی برای گرامر این بخش ها در نظر گرفته نشده ولی پاسخگویی به بعضی از سوالات این مهارت ها به طور مستقیم وابسته به میزان دانش فرد از گرامر انگلیسی است. مثلا برای جواب های کوتاه دو تا سه کلمه ای گاهی مجبور هستید برای تطابق جواب ها شکل آن ها را به اسم، صفت یا نمونه های مشابه تغییر بدهید. همچنین در بخش reading گاها تفاوت یک جواب صحیح و یک جواب اشتباه ممکن است در یک تفاوت کوچک گرامری خلاصه شده باشد. بدیهی است که بدون دانش پایه ای از گرامر انجام چنین کاری ممکن نیست.

پیشنهاد می کنیم که مقاله های زیر را نیز مطالعه کنید:

معرفی منابع گرامر آیلتس

راه تقویت گرامر زبان انگلیسی

لطفا امتیاز بدید
موسسه گاما شیراز

مژده آتش آب پرور

دانشجوی کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی و علاقه مند به هر چیزی که مرتبط با دنیای زبان انگلیسی باشد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *