کمک آموزشی زبان انگلیسی

آزمون TOEIC چیست + 👔🎓 هدف از برگزاری و معرفی ساختار

TOEIC مخفف Test of English for International Communication آزمونی استاندارد و بین المللی برای سنجش دانش افراد برای درک و استفاده از زبان انگلیسی است. این آزمون برای دهه های متمادی توسط شرکت آمریکایی ETS که برگزار کننده آزمون های دیگری از جمله GRE و TOEFL نیز هست برگزار می شود. هر چند ایده اصلی برای این آزمون درمرحله اول توسط کارکنان ژاپنی این شرکت مطرح شد.

هدف آزمون TOEIC چیست؟

هدف و ایده اولیه برگزاری این آزمون سنجش توانایی افراد برای ارتباط گرفتن در محیط های کاری و حرفه ای انگلیسی زبان است. به همین دلیل متقاضیان شرکت در TOEIC بیشتر شاغلان شرکت ها هستند که به منظور ترفیع مقام یا شروع به کار در شرکتی انگلیسی زبان در این آزمون شرکت می کنند.

ساختار آزمون TOEIC به چه شکل است؟

هدف از برگزاری TOEIC تنها موردی نیست که آن را کاملا از نمونه های مشابه مانند TOEFL، IELTS و PTE متمایز می کند. ساختار این آزمون نیز دارای تفاوت های اساسی با دیگر آزمون های استاندارد سنجش مهارت های زبان انگلیسی است.

در سایر آزمون ها هر چهار مهارت خواندن، نوشتن، مکالمه و گوش دادن در کنار یک دیگر سنجیده می شوند در حالی که TOEIC بین مهارت های درک زبان و مهارت های استفاده از زبان تمایز قائل شده است. به همین دلیل با دو نوع آزمون TOEIC مواجه هستیم:

  • TOEIC Listening and Reading
  • TOEIC Speaking and Writing

آزمون شنیداری و خواندن مهارت های عمومی افراد برای درک زبان انگلیسی (receptive) را می سنجد. در حالی که آزمون نوشتاری و صحبت کردن توانایی افراد برای استفاده از زبان و ارتباط برقرار کردن (productive)  را مورد سنجش قرار می دهد.

افراد بنابر تصمیم شخصی خود می توانند در یکی از این دو آزمون یا در هر دو شرکت کنند.

هر چند اکثر متقاضیان در آزمون TOEIC Listening and Reading شرکت می کنند.

ساختار آزمون Reading and Listening

آزمون receptive به شکل کاغذی برگزار می شود و مدت زمان اختصاص داده شده به آن دو ساعت و نیم است. گفتنی است که زمان اضافه ای نیز در این آزمون برای پاسخ گویی به سوالاتی درباره بیوگرافی فرد اختصاص داده شده است.

جدول زمان بندی این امتحان را می توانید در پایین مشاهده کنید:

listening and reading

در جدول های زیر نیز می توانید بخش بندی امتحانات براساس نوع سوالات را مشاهده کنید:

listening

reading

ساختار آزمون Speaking and Writing

برخلاف آزمون receptive آزمون productive آزمونی کامپیوتری است و نه کاغذی. یعنی صحبت کردن فرد توسط یک کامپیوتر ضبط می شود و مانند آزمون آیلتس مصاحبه ای حضوری نیست. مدت زمان این آزمون فقط 80  دقیقه است.

جدول زمان بندی این آزمون را در پایین مشاهده می کنید:

speaking and writing

در جدول های پایین نیز می توانید بخش بندی این آزمون را براساس نوع سوالات مشاهده کنید:

speaking

writing

نمره دهی آزمون TOEIC

به آزمون TOEIC Listening and Reading نمره ای بین 10 الی 990  تعلق می گیرد. نمره نهایی جمع امتیازات کسب شده در هر دو بخش شنیداری و خواندن است. امتیازهای تعلق گرفته به هر دو یکسان می باشد.

به آزمون TOEIC Speaking and Writing نیز نمره ای بین 0 الی 200  تعلق می گیرد. نمره نهایی جمع امتیازات کسب شده در هر دو بخش صحبت کردن و نوشتن است. به هر بخش 100 نمره تعلق می گیرد.

 

به شما پیشنهاد می کنیم مقاله های زیر را نیز مطالعه کنید:

آزمون دولینگو

آزمون PTE

آزمون TOEFL IBT

تفاوت آزمون TOEFL و IELTS

لطفا امتیاز بدید
موسسه گاما شیراز

مژده آتش آب پرور

دانشجوی کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی و علاقه مند به هر چیزی که مرتبط با دنیای زبان انگلیسی باشد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا